Rap 4 Life

Dla każdego kto kocha tą muzykę

Ogłoszenie

Wszelkich odwiedzających prosimy o rejestrację, częste odwiedzanie naszego forum ! oraz zapraszamy do ,, Przywitaj się "


#1 2013-08-13 15:29:43

 Ermess

Użytkownik

Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2013-02-24
Posty: 110
Punktów :   

Flow, rymy, technika

Nie wiem jaki dział więc możesz przenieść Czacha jak uznasz inny za lepszy.

Z racji, że ostatnio zaszły pewne dyskusje na temat techniki w tekstach na SB i w jednym z tematów, zakładam ten temat z myślą o normalnej dyskusji na temat techniki, flow i rymów.
Najpierw przedstawię swój  pogląd na te tematy i mam nadzieję że od tego zacznie się dyskusja i będziecie pisać z czym się zgadzacie a z czym nie, żeby w pełni ustalić czym jest technika, flow, i jakość rymów, bo zawsze i wszędzie to były sprzeczne kwestie.

Zacznę od FLOW:
Flow to styl nawijania, płynięcia po bicie. Nie ma tutaj znaczenia barwa głosu (bo barwa głosu to wyłącznie kwestia gustu). Dobre flow przede wszystkim musi dobrze się zlewać z bitem i dobrze z nim brzmieć. Najlepsze flow to chyba takie które wyróżnia się spośród innych. Według mnie dobrym przykładem może być np. Buka, bo ma on swój styl nawijania. Ludzie mogą się sprzeczać że nie podoba im się flow Buki lub podoba (bo wszystko po części jest kwestią gustu), ale według mnie ktoś kto by powiedział, że Buka ma flow jak milion innych raperów, to według mnie nie miałby słuchu, bo jak leci Buka to wiadomo że to akurat on. Od razu powiem, że piszę to obiektywnie bo nie jestem jakimś mega fanem Buki, bo jakoś tekstowo mi on nie podpasował z kawałków które słuchałem (kilka ma fajnych, ale reszta jakoś mi nie podchodziła).
I od razu jeszcze powiem jedną rzecz o której raczej wszyscy wiedzą, ale nie należy tego pominąć, że czytając tekst nie można ocenić flow, bo ten sam tekst, każdy mógłby nawinąć zupełnie inaczej.

Teraz czas na jakość RYMÓW:
Tutaj niestety nie wykażę się jakąś specjalną wiedzą, więc jak ktoś miałby większą to z chęcią bym poczytał na ten temat. Ja ogólnie rymuję bardziej na wyczucie niż na branie pod uwagę jakieś sylaby itp. ale podobno pod tym względem dzielą się one na jakieś typy ('lepsze' i 'gorsze').
Od siebie mogę tylko napisać o tym głównym podziale rymów czyli:

Rymy proste:
Rymy proste to takie, które mają taką samą końcówkę, czyli np. kot - młot - płot,
Do rymów prostych CHYBA też się zaliczają takie które dźwięcznie tak samo się kończą czyli mają końcówki np. -oty, ody -> przykład: młoty - kody.
A... i dla tych co zaczynają niech nie kierują się tylko zasadą, że mają mieć taką samą końcówkę (jeśli już używacie prostych), ale przede wszystkim mają BRZMIEĆ! Bo np. słowa poduszka - laska niby mają dwie ostatnie głoski takie same ale się nie rymują!

Rymy czasownikowe:
Chyba najgorszy typ rymów (najczęściej połączony z rymami prostymi) - są to rymy wywodzące się (jak sama nazwa wskazuje) od czasowników, czyli np. wziąłem - klęknąłem - walnąłem... niby się rymuje ale chujowo brzmi.

Rymy przymiotnikowe:
Też kiepskie ze względu na prostotę i powstają analogicznie do czasownikowych - zielone -czerwone - zniszczone. Trochę lepsze niż czasownikowe, ale też lepiej unikać.

Rymy niedokładne:
Są to rymy które nie kończą się (tak jak proste) na takie same głoski ale mimo to fajnie razem brzmią. Takie rymy często najlepiej sprawdzać w wersach bo najważniejsze żeby to brzmiało a nie tylko wyglądało,

Zrobiło się ciemno, nagle zapadł mrok,
A jego żyły wypełniła czysta złość,


Są jeszcze takie rymy (które są jeszcze lepsze), że np. w jednym wersie jest to jedno słowo a w kolejnym dwa tworzę rym.

Z pewnością szczęściem to, to nie jest,
Ale ucieszył się z tych słów, bo szczere,


Tutaj akurat nie widać aż tak tego jak się takie głupie wersy nawinie ale jak są w tekście i jest ciąg dalszy to jakoś to brzmi (z resztą ten rym na szybko wymyślany był)

No i teraz czas na najważniejszy punkt całego 'artykułu', czyli TECHNIKA.
Ja wyrażę tu swoją opinię na ten temat, a każdy kto się nie zgadza (np. taki Pik) niech napisze dokładnie co On uważa za pojęcie technika. Będę podawał przykłady żeby jeszcze lepiej mnie zrozumieć. Podzielę to na pewne poziomy techniki:

POZIOM 0:
Jest to poziom zero bo brak w nim jakiejkolwiek techniki.
Cały tekst jest pisany na 'jedynkach'(jedna para rymów na dwuwers), a do tego pisany na prostych albo jeszcze gorzej czasownikowych. Przykład:

Mroczny rycerz, przemierzający doliny,
Do wspinaczek używał niezwykłej liny,
Miała magiczną moc, podobno niezniszczalna,
Lecz nastąpiła śmierć, ponoć naturalna,


POZIOM 1:
poziom jeden jest poziomem technicznym poniżej przeciętnej i nie różni się niczym od poziomu 0, poza tym że unika się w nich rymów prostych i czasownikowych (co powinno być standardem w pisaniu, więc nie uważam tego za jakikolwiek poziom techniki ale jest on na pewno lepszy niż poziom 0, więc musi być poziom1.

Stał na ulicy, kierując ręce do nieba,
Krzyczał w niebiosa 'Boże, przebacz',


(tutaj można zauważyć że 'przebacz' to czasownik, ale rymuje się w tym dwuwersie z innym wyrazem niż czasownik więc słuchacz nie odczuje tego jako czasownikowy, chociaż niektórzy twierdzą, że to też czasownikowe, ale ja się z tym nie zgadzam.)

Można jeszcze trochę inaczej zapisywać te wersy żeby urozmaicać i żeby nie było takie monotonne
Zamiast podstawowych rymów AABB, można stosować np. ABAB lub ABBA (to ostatnie najlepiej jak ma krótkie wersy lub jest odpowiednio akcentowane bo tak to słuchacz może stwierdzić, że coś dziwnego tu z rymami jest, lub odczuć ich brak jak nie będzie odpowiednio zaakcentowany rym z pierwszego wersu i ostatniego bo daleka od nich 'droga'.

POZIOM 2:
Poziom drugi to jest stosowanie dwójek czyli na każdy dwuwers przypadają dwie pary rymów. Według mnie jest to przeciętna technika, sporo raperów ją stosuje, ale nie wyróżnia się ona niczym szczególnym jeśli nie zostanie połączona z innymi technikami.
Przykład dwójek:

Czas stanął w miejscu, choć serce biło nadal,
Lecz on teraz szczęściu,  mógł powiedzieć, 'nara'.


POZIOM 3+
Ten poziom jest całkiem rozległy, bo gdy jest taki poziom w tekście to może być technika dobra, bardzo dobra lub znakomita. Ten poziom polega na kombinowaniu, łączeniu technik. Podam tutaj kilka przykładów urozmaicenia techniki, ale jest ich wiele i jak jakiś konkretnych używacie lub podobają Wam się u innych to piszcie o tym.

Takie podstawowe ulepszenie to zrobienie tak by połączyć dwuwersy rymami lub zacząć kolejny dwuwers rymem z końcówki poprzedniego:
(posłużę się poprzednim dwuwersem)

Czas stanął w miejscu, choć serce biło nadal,
Lecz on teraz szczęściu,  mógł powiedzieć, 'nara'
W przepaść ciemną spadał, choć tak tego nie chciał,
Spotkała go kara, czeka go droga ciężka,


Ale można też tak jak pisałem zacząć rymem w drugim dwuwersie:

Czas stanął w miejscu, choć serce biło nadal,
Lecz on teraz szczęściu,  mógł powiedzieć, 'nara'
Spadał, w przepaść ciemną, choć tak tego nie chciał,
Spotkała go kara, czeka go droga ciężka,


(tutaj od razu widać kolejny myk że rymuje nam się pierwsze słowo z trzeciego wersu z trzecim słowem czwartego wersu)

Kolejnym urozmaiceniem mogą być kolejne etapy dwójek czyli trójki, czwórki itd. Działa to analogicznie do dwójek tylko mamy trzy, cztery rymy zamiast dwóch.
Za przykład podam tutaj kawałek mojego tekstu, bo nie chce mi się teraz wymyślać na bieżąco:

Mokry asfalt, choć nie czuje deszczu,
Nocny szakal, obce mu jest mieć tu,
Jakieś uczucia, wszystkie zniknęły,
Raczej pustka, w nim jest - niebyt,

(w drugim dwuwersie ta sama zasada ale kolorków by mi nie starczyło więc nie oznaczałem)

Jeszcze niedawno słyszałem o pewnej metodzie, której jeszcze nie stosowałem, czyli takiej że każdy wyraz w wersie (albo dwuwersie) zaczyna się na taką samą literę.
np. moje marzenia mierzą mnie mocą...


No i jeszcze jedna metoda którą czasem stosuję czyli rymy (np. pisane dwójkami) AAAA.
I tutaj się posłużę cytatem z tekstu który mi polecił Pik do sprawdzenia:

To czarne miasto ma złą sławę, idziemy w balet
Niektórzy odlecą dalej nawet niż czarny łabędź

Pewnie sporo pominąłem ale już to takie długie, że nie chce mi się sprawdzać, tym bardziej że czas mnie już goni. Uzupełniajcie o własną wiedzę

Ostatnio edytowany przez Ermess (2013-08-13 15:32:48)

Offline

 

#2 2013-08-13 20:23:16

Pikasso

Moderator i Tekściarz                 K.1 Winner!!

Zarejestrowany: 2012-11-07
Posty: 322
Punktów :   

Re: Flow, rymy, technika

Jaki macie poziom Panowie? ja mam między 1-2 Ermess jeśli mógłbyś... nie po prostu usuń wzmianki o mnie chyba że to prowaokacja

Ostatnio edytowany przez Pikasso (2013-08-13 20:25:06)

Offline

 

#3 2013-08-13 20:32:54

 Streeciarz

Moderator i Tekściarz

Ukryty k*rwa :D
Skąd: Stettin
Zarejestrowany: 2013-02-18
Posty: 128
Punktów :   

Re: Flow, rymy, technika

Witam Ciebie Ermessie. Powiem, a zarazem napiszę to tak:
Może najpierw zacznę od tego co mi się podoba, bo w sumie najlepiej zaczynać od dobrych rzeczy, a co mi się podoba? Opis rymów, bardzo przydatne dla wack'ów, którzy nie wiedzą z czym to się je, co w trawie piszczy i jak pisać, czego unikać itp. itd. I to chyba wszystko.

Co mi się nie podoba bo w sumie o tym chciałem napisać:
Nie podoba mi się przede wszystkim ten twój podział na poziomy. Powiedz mi co to kurwa jest? Bo z tego co widzę to max 2 osoby lekko swoim stylem i techniką sięgają poziomu drugiego bo nie jadą ciągle na podwójnych i staczają się do poziomu pierwszego... Poziom 3+, ok jest to fajnie wszystko powiedziane jak można bawić się rymami itp. itd. ale pomyślałeś chociaż przez chwilę, że każdy może mieć swój styl i ma w dupie to, że jakiś koleś wypoziomował sobie jak być dobrym MC i każdy teraz nagle stwierdzi, że "o kurwa ale jestem chujowy"? Co to pokemony? Może teraz zamiast pisać: "Spoko tekst, tu rymy, tu technika, tu to, tu tamto..." to piszmy: "Super ziomek ale niestety masz poziom 1, musisz poćwiczyć...". Według mnie ten trzeci punkt jest w chuj naciągany, bo ok jeżeli chciałbyś po prostu napisać jak można polepszyć swoją technikę, co zrobić, żeby tekst jakoś nabrał barwy czy coś ale narzucanie tych poziomów jest stosunkowo zabawne .
Kolejna sprawa niepodobająca mi się to to, jak bardzo "rozpisałeś się" o flow... kurwa toć to aż jedno zdanie. Z tego wszyscy wywnioskują co to jest, szczególnie Ci co chcą zaczynać nagrywać. Bo przecież przesłuchanie jakiegoś rapera na pewno da nam przypływ skilla i będziemy mieli flow jak nie wiadomo kto. Marzenia...

Kolejna sprawa, gratuluję profesjonalnego Dissu na Pikasso . Bo gdyby nie ta rozmowa nawet nie wpadłbyś na to, żeby to napisać i przekazać swoich racji tym tematem.

Ermess napisał:

[...]a każdy kto się nie zgadza (np. taki Pik) niech napisze dokładnie co On uważa za pojęcie technika[...]

Tak to jest jak ktoś dostaje jakąś rangę i zaczyna się czuć nie wiadomo kim, bo niektórym hajs uderza do głowy, a niektórzy z braku laku trzepią się przy randze.

Tyle ode mnie, miłej lektury i pozdrowienia dla słuchaczy

Ostatnio edytowany przez Streeciarz (2013-08-13 20:35:42)

Offline

 

#4 2013-08-13 22:15:47

 Czaszka

Czaszka CSA z MiC Skład       Administrator i Raper

37381375
Skąd: Kazimierza Wielka
Zarejestrowany: 2012-11-05
Posty: 906
Punktów :   

Re: Flow, rymy, technika

Ja powiem tak, jeżeli zobaczę tu chociaż jeszcze jedną wzmiankę kolejny temat zostanie zamknięty i polecą WARNY !
Nie toleruję tu obrażania, chcecie się chwalić techniką zapraszam na małe battle pomiędzy sobą w dziale WALKI (Oczywiście po zapoznaniu się z REGULAMINEM)!

Od razu jako off top odpowiem co do prośby Pika - nie otworzę Ci tematu, bo robicie off top i pierdolicie o technice, zamiast o tekście. Już tego nie chcę zamykać, ale ostrzegam - POLECĄ WARNY !


P.S. Czerwony dla Administracji !
Zielony dla Moderatorów!
Proszę tego przestrzegać!


______________________________________________________
Całym Sercem w Rapie !

Offline

 

#5 2013-08-14 20:16:27

 Streeciarz

Moderator i Tekściarz

Ukryty k*rwa :D
Skąd: Stettin
Zarejestrowany: 2013-02-18
Posty: 128
Punktów :   

Re: Flow, rymy, technika

Z całym szacunkiem ale gdzie ty tu k**wa widzisz, że go obraziłem, bo chyba niewidomy jestem.
Pozdrawiam i już na ten temat się nie wypowiadam.

Offline

 

#6 2013-08-14 21:48:56

 Czaszka

Czaszka CSA z MiC Skład       Administrator i Raper

37381375
Skąd: Kazimierza Wielka
Zarejestrowany: 2012-11-05
Posty: 906
Punktów :   

Re: Flow, rymy, technika

Streeciarz napisał:

Kolejna sprawa, gratuluję profesjonalnego Dissu na Pikasso . Bo gdyby nie ta rozmowa nawet nie wpadłbyś na to, żeby to napisać i przekazać swoich racji tym tematem.

Ermess napisał:

[...]a każdy kto się nie zgadza (np. taki Pik) niech napisze dokładnie co On uważa za pojęcie technika[...]


Tak to jest jak ktoś dostaje jakąś rangę i zaczyna się czuć nie wiadomo kim, bo niektórym hajs uderza do głowy, a niektórzy z braku laku trzepią się przy randze.


To tak tylko jakby kto pytał . A ogólnie ja nie wymieniłem kto kogo obraża, tylko robi się krąg prowokacji i zbędnych dopowiedzeń, a ja nie chcę tu wojen, ok ? Nie, szczerze - nie miałem nawet Ciebie na myśli, ale kiedy przeczytałem Twój post, którym odpowiedziałeś na moje ostrzeżenie spojrzałem jeszcze raz na poprzedni i wyłapałem to oto , więc proszę nie bądźcie dziećmi i nie nakurwiajcie na siebie


______________________________________________________
Całym Sercem w Rapie !

Offline

 

#7 2013-08-14 23:16:31

 Streeciarz

Moderator i Tekściarz

Ukryty k*rwa :D
Skąd: Stettin
Zarejestrowany: 2013-02-18
Posty: 128
Punktów :   

Re: Flow, rymy, technika

Dobra, to sobie sam będę nakurwiał . Kończmy ten offtop bezsensowny.

Offline

 

#8 2013-08-14 23:17:48

 Ermess

Użytkownik

Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2013-02-24
Posty: 110
Punktów :   

Re: Flow, rymy, technika

Pik:
to nie prowo na pewno i sorki jak tak zabrzmiało. Po prostu z Tobą wtedy dyskutowałem i chciałem wiedzieć co Ty sądzisz o technice.
Napisałeś że masz poziom między 1 a 2 ale nie chodzi o to żeby cyferkami określać poziom, ale chciałem przedstawić im więcej czego tym technika lepsza a na poziomy najlepiej było podzielić żeby był jakiś porządek w artykule.

Street:
Cały czas o tym powtarzam: mimo że kawałek może być fajny, fajnie się go słucha, ma fajną treść to nie oznacza że ma zajebistą technikę bo po prostu kawałek jest fajny. Kawałek może być fajny często 'bez' techniki ale nie oznacza to że trzeba na siłę się upierać że jest w nim dobra technika...

I ten podział jest tak zrobiony, że jak masz 2 teksty do porównania pod względem techniki i jeden jest całkowicie na jedynkach (oczywiście bez żadnych innych technicznych rzeczy), a drugi ma jakieś dwójki itd. to ten drugi na 100% jest lepszy technicznie mimo że fajniejszy ogólnie może być pierwszy.

To tak jak np. laptop - jeden może być fajny z wyglądu (a mieć kiepskie parametry)i ktoś kto zwraca uwagę głównie na wygląd to powie że jest on bardzo fajny i chce mieć takiego. Ale osoba która chce pracować na laptopie itd. spojrzy na parametry i weźmie nawet brzydkiego z pozoru ale z dobrymi parametrami bo dla niego jest on dobry.

Tak samo dla niektórych liczy się bardziej treść, dla innych bardziej technika itd i pod swoim kątem ogólnie oceniają kawałek. Ale na siłę nie upierajcie się że tekst jest dobry technicznie jak nie jest dobry a jest np. przeciętny lub słaby technicznie.

Napisałeś że każdy ma własny styl i po swojemu kombinuje. Jak kombinuje z techniką to pewnie nie leci cały czas na jedynkach bo to nie jest kombinowanie i wtedy może z tego wyjść dobra technika (a szczególnie jak ktoś kombinuje i ma własny styl, ale o tym pisałem)

I poziomy między innymi są po to żebyście wiedzieli co oznacza u mnie gdy piszę że słaba technika itd.

Co do flow to nie wiem czy da się to bardziej rozpisać bo flow każdy ma własne i wręcz nie powinno się wzorować na kimś i do niego dążyć ale wyrobić własne.

To nie diss na Picasso, lecz artykuł żeby wszyscy zrozumieli czym według mnie jest technika. I napisałem że jestem chętny na dyskusję żebyście pisali własne zdanie na ten temat, ale na razie nie usłyszałem od nikogo czym według niego jest technika mimo że często widzę stwierdzenia na forum żę bardzo fajna technika itd. , a chciałbym wiedzieć co według Was oznacza to "bardzo fajne" bo możę każdy ma inne podejście do tego, ale według mnie bez sensu pisać od tak że ktoś ma dobrą technikę tylko po to żeby robił to dalej i się nie przejmował. Według mnie lepiej jak się dowie że czegoś brakuje a później niech się stara to nadrobić. To tylko wyjdzie na dobre.

To nie chodzi o rangę, tylko sam wolę jak ktoś mi prosto powie, że np. przeciągam wyrazy podczas rapowania itd. bo sporo rzeczy przez to naprawiłem w swoich tekstach/nagrywkach właśnie przez taką krytykę. Jak coś nie jest idealne to trzeba się starać by było jeszcze lepsze. Takie moje zdanie.

Czacha:
Tutaj nikt nikogo nie obraża, więc chyba temat bez spiny (bynajmniej z mojej strony), no i według mnie po to sątakie fora żeby też dyskutować a nie tylko wstawiać swoje rzeczy i komentować. Forum z reguły polega na dyskusji

P.S. Pik, skasuję Cię jak wrócę z gór, bo nie chce mi się całego pierwszego posta przeglądać jeszcze raz teraz.

P.S (2). Byłoby fajnie jakbym poznał też wasze zdanie na temat "co to technika", bo widzę często że teksty gdzie jest znikoma technika oceniane są na takie z DOBRĄ techniką to jestem ciekaw czy to 'sprawiedliwe' jak na taki tekst i na prawdę dobry tekst technicznie powiesz że oba są dobre. To że ktoś umie pedałować nie oznacza że umie dobrze jeździć na rowerze. Takie moje zdanie a na razie słyszę że nie mam racji a nie widzę konkretów z waszej strony. Rzeczywiście chyba nie zasługuję na taką rangę bo zbyt się rozpisuje a hejter mówi że chujowe i tyle bez zbędnych słów

Offline

 

#9 2013-08-14 23:30:15

Pikasso

Moderator i Tekściarz                 K.1 Winner!!

Zarejestrowany: 2012-11-07
Posty: 322
Punktów :   

Re: Flow, rymy, technika

ok moim zdaniem dobra technika to dobre rymy czyt. niedokładne można też tak kombinować jak ty mówisz ale moim zdaniem to nie jest konieczne aby mieć dobrą technike oraz przekaz do tego jest potrzebny czyli tekst w który bedziesz sie chętnie wczytywać. Przeciętna technika jest jak ktoś używa troche niedokładnych troche prostych dobra technika jest jak mówiłem rymy niedokładne i w góre to moje zdanie

Offline

 

#10 2013-08-15 22:07:42

 Ermess

Użytkownik

Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2013-02-24
Posty: 110
Punktów :   

Re: Flow, rymy, technika

Ja jestem zdania, że tak można było określać technikę w momencie gdy rap wchodził do Polski i powstawały pierwsze kawałki. Najpierw lecieli na prostych rymach a później weszli na niedokładne co było dobrą techniką... ale wszystko idzie do przodu i pojawiły się różne kombinacje techniczne i teraz dzięki nim tekst może być na prawdę dobey technicznie.

Porównam to do prostego przykładu jak ja to widzę: Najpierw jeździ się na rowerze z czterema kółkami (rymy proste), później człowiek musi zaryzykować i odczepia dwa kółka co jest dla niego większym wyzwaniem i jeździ na dwóch i jeździ jak większość ludzi (rymy niedokładne). Ale są też tacy co robią różne tricki na rowerach, wyskakuję itp i o nich można powiedzieć że bardzo dobrze jeżdżą na rowerze bo Ci co jeżdżą normalnie na dwóch kółkach to jeżdżą przeciętnie. Przeciętnie oznacza tak jak większość, Większość raperów leci na jedynkach/dwójkach i z rymami niedokładnymi (nie mówimy tu o tych co dopiero zaczynają), więc oni są przeciętni technicznie a Ci co kombinują są ponadprzeciętni więc ja wtedy z czystym sumieniem mogę powiedzieć że mają dobrą technikę (no oczywiście jeśli to wyróżnianie się idzie w dobrą stronę bo wiadomo że czasem ludzie kombinują a gówno z tego wychodzi.

Offline

 

#11 2013-08-16 20:27:40

 GIX

Użytkownik

39192229
Zarejestrowany: 2013-06-16
Posty: 90
Punktów :   

Re: Flow, rymy, technika

Napisze tyle,dobre dla zielonego .Ja teraz kombinuje nad nowym tekstem,więc może dupe wam urwie .A wracając do tematu.Po co pisać o flow?.Flow to chyba wiadome,że to nawijka.Każdy kto nie wie co to flow,to jest totalnym idiotom( bez obrazy),ale żeby pisać teksty,musi poznać podstawy rapu,a nie brać się od razu do tekstów .A i przyczepie się do poziomów..Po co wypisujesz cyferki itp.?Każdy ma swój styl,i nie będzie patrzał,że ta technika jest do dupy itp.Bo ja np.: nie oceniam techniki za bardzo.Przekaz ważniejszy niż technika,tak samo rymy .Technika może być pomieszana..Np.: proste z niedokładnymi,podwójne z wielokrotnymi rymami,itp.Więc z tym się nie zgadzam.Jak chcecie to nie zgadzajcie się z moją wypowiedzią.Tyle z mojej strony.
Pozdro MC LBN

Offline

 

#12 2013-08-16 23:20:13

 Czaszka

Czaszka CSA z MiC Skład       Administrator i Raper

37381375
Skąd: Kazimierza Wielka
Zarejestrowany: 2012-11-05
Posty: 906
Punktów :   

Re: Flow, rymy, technika

MC LBN napisał:

Napisze tyle,dobre dla zielonego .Ja teraz kombinuje nad nowym tekstem,więc może dupe wam urwie .A wracając do tematu.Po co pisać o flow?.Flow to chyba wiadome,że to nawijka.Każdy kto nie wie co to flow,to jest totalnym idiotom( bez obrazy),ale żeby pisać teksty,musi poznać podstawy rapu,a nie brać się od razu do tekstów .A i przyczepie się do poziomów..Po co wypisujesz cyferki itp.?Każdy ma swój styl,i nie będzie patrzał,że ta technika jest do dupy itp.Bo ja np.: nie oceniam techniki za bardzo.Przekaz ważniejszy niż technika,tak samo rymy .Technika może być pomieszana..Np.: proste z niedokładnymi,podwójne z wielokrotnymi rymami,itp.Więc z tym się nie zgadzam.Jak chcecie to nie zgadzajcie się z moją wypowiedzią.Tyle z mojej strony.
Pozdro MC LBN

A wiesz co? Ma to sens, bo patrzę podobnie na to co piszesz, a szczególnie to:

MC LBN napisał:

Po co wypisujesz cyferki itp.?Każdy ma swój styl,i nie będzie patrzał,że ta technika jest do dupy itp.Bo ja np.: nie oceniam techniki za bardzo.Przekaz ważniejszy niż technika,tak samo rymy .Technika może być pomieszana..Np.: proste z niedokładnymi,podwójne z wielokrotnymi rymami,itp.Więc z tym się nie zgadzam.

Podbijam to co napisałeś


______________________________________________________
Całym Sercem w Rapie !

Offline

 

#13 2013-08-16 23:26:34

 Ermess

Użytkownik

Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2013-02-24
Posty: 110
Punktów :   

Re: Flow, rymy, technika

MC LBN,
O flow pisałem bo to takie podstawowe zagadnienia dotyczące własnej twórczości a i tak niektórzy czasem myślą coś innego na dany (niby prosty) temat, więc zachaczyłem też lekko o flow.  Sam napisałeś "każdy ma swój styl, i nie będzie patrzał, że ta technika jest do dupy itp. Bo ja np.: nie oceniam techniki za bardzo.Przekaz ważniejszy niż technik, tak samo rymy." I już o tym pisałem że dla jednego liczy się bardziej przekaz, dla innego technika a trzeci zwraca uwagę na wszystko ale to nie znaczy że jak ktoś zwraca uwagę na przekaz to technika jest zajebista bo to osobne definicje a kiepska technika (tak jak pisałem) nie wyklucza że kawałek może być dobry do słuchania, tym bardziej dla kogoś dla kogo liczy się przekaz. Co kto lubi.

Co do mieszania to pewnie się powtórzę ale chcę każdemu dokładnie odpisać na jego stwierdzenia itd. Proste z niedokładnymi pomieszane to na logikę wpływa że jest pomiędzy '1' a '2' poziomem techniki według tej 'skali'. Jak widzicie piszę to w tych '' bo to bardziej w wyobraźni trzeba sobie ukłądać niż traktować dokładnie jako liczby.  Ale chodzi o to że np. taki tekst co ma trochę prostych, trochę niedokłądnych to jest lepszy technicznie od tego z samymi prostymi ale gorszy technicznie od tego z większośćią niedokładnych (bo wiadomo że nawet Ci którzy używają głównie niedokładnych też mogą używać prostych jak akurat dobrze to zabrzmi).

Podwójne z wielokrotnymi to już właśnie coś co może sprawić że tekst może być lepszy technicznie. Na pewo będzie lepszy od takiego z samymi podwójnymi. Pamiętajcie o tym że tylko pod względem TECHNIKI.

Więc nadal LBN twierdzisz że źle to rozpisałem?

@edit

I w tym cały problem w tej dyskusji, że ja potrafię oddzielić te różne definicje jak przekaz i technika, a Wy jak widzicie przekaz to od razu piszecie też że dobry tekst technicznie a to nie musi iść w parze bo to dwie osobne definicje.

Ostatnio edytowany przez Ermess (2013-08-16 23:32:50)

Offline

 

#14 2013-08-17 00:41:48

 GIX

Użytkownik

39192229
Zarejestrowany: 2013-06-16
Posty: 90
Punktów :   

Re: Flow, rymy, technika

Ok.Teraz juz nie .Dzieki za definicje.A co do flow,to rozpisz jak cwiczyc flow czym oddychac jak.Co ile wersow robic wdech np. w dlugich dwa a w krotkich cztery np .Pozdro

Ostatnio edytowany przez MC LBN (2013-08-17 00:53:45)

Offline

 

#15 2013-08-17 00:53:34

 Oteer

Tekściarz

Zarejestrowany: 2012-11-08
Posty: 529
Punktów :   
WWW

Re: Flow, rymy, technika

TECHNIKA TO NIE TYLKO RYMY. ALE I DOBÓR SŁOWNICTWA.


http://vpx.pl/i/2013/09/01/Bez_nazwy-2.png

Offline

 

#16 2013-08-17 22:39:57

 Ermess

Użytkownik

Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2013-02-24
Posty: 110
Punktów :   

Re: Flow, rymy, technika

LBN, flow nie da się ćwiczyć według jakiś definicji. To jest indywidualna sprawa. Można ćwiczyć nad tonacją głosu itp jak w szkole muzycznej ale flow nie wyćwiczysz weług definicji, bo każdy ma własne i co najwyżej może się starać jakoś je ulepszać wprowadzając różne rzeczy (np. przyspieszenie, ale one często początkującym nie wychodzą - mi raczej też nie)

Oteer, tutaj mógłbym się trochę zgodzić bo rzeczywiście słownictwo można podciągnąć pod technikę, ale bardziej bym to rozwinął, więc według mnie do techniki można zaliczyć środki stylistyczne typu: dobre epitety, porównania itd. jak w wierszach (ale to już zależy jak kto patrzy na technikę).

Offline

 
tekst
alternatywny
tekst
alternatywny

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.rapforlife.pun.pl spa Ciechocinek